Gezegenimizin Bir Mesajı Var!

Enerji Eğitim Programlarında  enerji kaynakları, yenilenebilir enerji kaynakları, kaynak kullanımının etki ve sonuçları, sürdürülebilirlik konuları yaş grubu özellikleri temelinde interaktif atölye programları olarak gerçekleşiyor. İçinde bulunduğumuz dönemde iklim krizine karşı dünyada çocukların sesi giderek daha güçlü bir şekilde duyuluyor. Dünyanın dört bir yanında binlerce çocuk bugünleri ve gelecekleri için yürüyorlar, kendilerini yöneten yetişkinleri uyarıyor ve harekete geçmeye çağırıyorlar. 4 yıldır sürdürdüğümüz ve Enerji Eğitim Programının bir parçası olan “Gezegenimizin Bir Mesajı Var!” programı ile de özel olarak sürdürülebilir yaşam ve iklim krizi konusunda çocuklarda farkındalık yaratmaya devam ediyoruz.

 


e-davetiye-300dpi_1024x640

Çocuklar Sürdürülebilirlik Konusuna El Atıyor!

“Gezegenimizin Bir Mesajı Var!” – Hayal Et / Düşün / Tasarla!” 

İnformel Eğitim-çocukistanbul tarafından geliştirilip uygulanan “Gezegenimizin Bir Mesajı Var!” programına, 2017 yılında  BASF ve Alligator Boya’nın eş sponsorluğunda devlet okullarında öğrenim gören ilk ve ortaokul öğrencileri ücretsiz olarak katıldılar. Program, gezegenimizin sorunları, bu sorunların kaynakları ve sürdürülebilirlik konularında farkındalık kazandırmayı amaçlıyor.

santralistanbul Enerji Müzesi’nde gerçekleştirilen 2’şer saat süreli interakfif atölye programı süresince öğrenciler, gezegenimizin bugün karşı karşıya olduğu sorunları grup çalışmaları ve oyunlarla tartışıyor “Bilim” ve “Sanatı” birleştirerek, grafik tasarım aracılığı ile kendi tasarlayıp boyadıkları bir dünya küresi üzerinden sürdürülebilirlik mesajlarını verme fırsatı yakalıyor. Hafta içi okul gruplarıyla gerçekleştirilen program, hafta sonlarında da bireysel katılımlarla gerçekleştiriliyor.

2017 yılı Program Destekçileri

BASFw_wh100dg_4c ALLIGATOR LOGO-Boyada son moda

 

 

 

Program Broşürü:   images[1]


Gezegenimizin Bir Mesajı Var!

22 Nisan “Dünya Günü” nü tüm dünya ile birlikte kutladık…

“Seni kendimizden koruyamadık, BİZİ AFFET DÜNYA…”  

(Etkinliğe katılanların mesajlarından…)

  

18033179_1176105842511872_1128375190464413302_n[1]“EARTH DAY / DÜNYA GÜNÜ”, Türkiye’de dahil olmak üzere 190’dan  fazla ülkede 1970 yılından bu yana dünyanın sembolik doğum günü olarak kabul ediliyor ve dünyanın karşı karşıya olduğu çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla her yıl 22 Nisan’da özel bir gün olarak kutlanıyor. ABD Merkezli “Dünya Günü Ağı” (Earth Day Network) tüm dünyada bu konuda organize edilen etkinlikler için koordinasyon ve bir şemsiye oluşturarak çevre hareketini destekliyor.

İnformel Eğitim-çocukistanbul tarafından geliştirilip uygulanan, “Gezegenimizin Bir Mesajı Var!” atölye programı, 2017 Dünya Günü temasıyla tam bir paralellik göstermesinden dolayı Earth Day Network tarafından 22 Nisan Dünya Günü etkinlikleri kapsamına alındı ve İnformel Eğitim ve Danışmanlık (İnformel Eğitim-çocukistanbul) Türkiye’den bir katılımcı olarak  “Dünya Günü Partneri” oldu. earth day logo

22 Nisan Cumartesi günü, “Dünya’nın Doğum Gününü” Gezegenimizin Bir Mesajı Var etkinliği ile santralistanbul Enerji Müzesi’nde kutladık ve bu uluslararası etkinliğe Türkiye’den bir ses verdik.

blue-facebook-logo 

 Görseller için Tıklayınız