İKSV Tasarım Bienalleri

İKSV’nin düzenlediği Tasarım Bienallerinden 2.si, 2014 yılında “GELECEK ARTIK ESKİSİ GİBİ DEĞİL” başlığı altında gerçekleşti ve yaşanabilir ve sürdürülebilir bir gelecek için tasarımın bugünkü rolünü sorgulamayı, yeni yaklaşımlar üzerinde düşündürmeyi hedefledi. Bienal’in teması ile bağlantılı olarak, okul gruplarına, ailelere ve çocuklara dönük bir eğitim programı geliştirme ve uygulama işini üstlendik ve Tasarımla Büyümek – Eko Tasarım” başlığı altında Bienal temasını okul öncesinden, lise yaş grubuna kadar geniş bir yelpazede binlerce çocukla buluşturduk.

Tasarım Bienallerinin 3.sü 2016 yılında bu kez “BİZ İNSAN MIYIZ? TÜRÜMÜZÜN TASARIMI” başlığı altında gerçekleşti ve “insan” ve “tasarım” kavramları arasındaki yakın ilişkiyi incelemeye odaklandı. Bienal kapsamında okul gruplarına, aile ve çocuklara dönük eğitim program içeriği geliştirme ve uygulama işini yine biz üstlendik ve “Gezegenimiz için… Hayal Et / Düşün / Tasarla!”başlığı altında gezegenimizin yaşadığı iklim krizi ve her alanda sürdürülebilirlik sorununa çocukların yanıtını, çocuklarla birlikte verdik.

 


Screen Shot 2016-10-04 at 10.27.513. İstanbul Tasarım Bienali

Çocuk ve Genç Atölye ve Etkinlik Programı 

“Gezegenimiz İçin… Hayal Et / Düşün / Tasarla!”

(22 Ekim – 20 Kasım 2016)

 

Bir önceki Tasarım Bienali’nde olduğu gibi, İKSV’nin düzenlediği 3. İstanbul Tasarım Bienali’nde de çocuk ve gençlere dönük atölye ve eğitim programlarını İnformel Eğitim-çocukistanbul gerçekleştirdi. Tasarım Bienali, “BİZ İNSAN MIYIZ? TÜRÜMÜZÜN TASARIMI : 2 saniye, 2 gün, 2 yıl, 200 yıl, 200.000 yıl” başlığı altında, “insan” ve “tasarım” kavramları arasındaki yakın ilişkiye odaklandı, tasarımın insanı, yaşamı ve gezegeni dönüştürücü etkisine işaret etti. Bu anlamda da tasarımın rolünü yeniden düşünmeye çağırmayı hedefliyordu.

Biz de, Bienal için bu çerçeveyi esas alan bir atölye ve etkinlikler programı hazırladık: “Gezegenimiz için… Hayal Et / Düşün / Tasarla!” Bienal süresi boyunca Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nda uygulanan program ile çocuklar ve gençlerin tasarımın,

  • Yaşamın her alanında olduğunu fark etmelerini,
  • İnsanı, yaşamı ve gezegeni dönüştürücü rolünü interaktif ve eğlenceli bir ortamda sorgulamalarını,

amaçladık, sergilenen projeler arasında bu kapsamda bir tasarım yolculuğuna çıkardık ve bir tasarımcı kimliği ile gelecekte daha güzel bir dünya için, hayal etmeleri, düşünmeleri ve tasarlamaları için onlara ortam sağladık. Farklı yaş grupları için farklı içeriklerde hazırlanan atölye ve etkinlik programı, hafta içi günlerde okul grupları ile gelen öğrencilerle, hafta sonlarında ise aileleriyle birlikte Bienali ziyaret eden çocuklar ve gençlerle buluştu.

Broşür için tıklayınız :
Hayal Et Düşün Tasarla: Gezegenimizin Bir Mesajı Var!

 

 


 iksv tasarım logo   2. İstanbul Tasarım Bienali

Çocuk ve Genç Atölye ve Etkinlik Programı 

Tasarımla Büyümek !

  İnformel Eğitim-çocukistanbul, İKSV işbirliği ile İstanbul Tasarım Bianeli’nde çocukları ve gençleri Eko-Tasarım ile buluşturdu

 

DSCF4080İnformel Eğitim-çocukistanbul‘un hazırlayıp uyguladığı Tasarımla Büyümek – Eko Tasarım” programı, 8 hafta boyunca her gün okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrenci gruplarını Tasarım Bienali ile buluşturdu. 2 saatlik program kapsamında çocuklar ve gençler oyun ve grup çalışmalarıyla bienal, tasarım, ekolojik tasarım kavramları üzerinde düşündüler, kendileri için seçilmiş özel parkurda projeler arasında dolaşıp etkinliklere katıldılar ve ardından eko tasarım ilkelerini gözeterek kendi ürünlerini tasarladılar.
Pazar günleri ise aileler, gün boyu süren aile atölyeleri ve etkinliklerde çocuklarıyla birlikte keyifli ve nitelikli bir zaman geçirme fırsatı buldular.
 DSCF4580
İKSV tarafından 3 Kasım – 14 Aralık tarihleri arasında Galata Özel Rum İlköğretim Okulunda gerçekleştirilen 2. İstanbul Tasarım Bienali boyunca kesintisiz devam eden program, çocukları ve aileleri tema bağlantılı içeriği ile ilk kez Bienalin bütünleyici bir parçasına dönüştürmüş oldu.
Görseller için  tıklayınız
Broşür için tıklayınız :Tasarımla Büyümek Broşür