Program İçerikleri


 

Çocuklarla Bilim Buluşmaları 2014 yılı programı aşağıda özetlenen konu başlıklarını içeren interaktif sunumlarından oluşmuştur.

 

1)     BURUN BİLİR

Doç.Dr. Uygar Tazebay

25 Nisan Cuma – 26 Nisan Cumartesi

Burada bir şey kokuyor.. Taze pişmiş ekmek ya da kurabiye, parfüm, gül gibi güzel kokuları, çöp, kirli çoraplar, bozulmuş yemek gibi kötü kokuları, yanık kokusu, gaz kokusu gibi tehlikeli kokuları, bütün bu kokuları burnumuz biliyor.  Ama nasıl?

Kokular arasındaki bu farklılıkları burnumuz nasıl biliyor?  Koku ne işimize yarıyor? Ya koku duyumuz olmasaydı ne olurdu? Hayvanların koku alma duyuları ile insanlarınki aynı mı?  Cinsiyetler arasında farklılıklarımız var mı? Kokular ve anılarımız arasında ilişki var mı? Koku duyusu olmayan insanlar var mı?

Bu interaktif konferansta çocuklar bir yandan birer koku dedektifi olurken, diğer yandan en güçlü duyularımızdan birini, koku alma duyusunu daha yakından tanıdılar, bu soruların cevaplarını Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi ve Moleküler Biyoloji Derneği Başkanı Doç.Dr. Uygar Tazebay’dan öğrenerek koku duyumuzu onunla birlikte keşfettiler.

 

2)     YILDIZLAR KONUŞUYOR

Prof.Dr. M. Ali Alpar

2 Mayıs Cuma – 3 Mayıs Cumartesi

Evrende neler var? Gezegenler, yıldızlar, galaksiler, kara delikler…

Geceleri gökyüzüne baktığımızda binlerce yıldız görürüz. Hiç bu yıldızları saymayı denediniz mi? Sadece bizim galaksimiz Samanyolu’nda milyarlarca yıldız var. Güneş, bunlardan sadece biri… Yıldız nedir?  Yıldızlar bizden ne kadar uzakta? Gökyüzündeki yıldızlar neden düşmez? Yıldızlar da dünyamız gibi dönerler mi? En hızlı dönen yıldızlar hangileri? Yıldızlar da doğar, büyür ve ölürler mi?  Yeryüzünden baktığımızda hepsi birbirine benzeyen yıldızlar birbirine benzer mi, birbirlerinden farklı mı? Siz hiç yıldızların sesini duydunuz mu, duymak ister misiniz?

Geceleri çok güzel gözüken ve gökyüzünden bize göz kırpan yıldızların tam olarak ne olduklarını ve bu ilginç soruların cevaplarını çocuklar,  Sabancı Üniversitesi Astrofizik Bölümü öğretim üyesi, Türk Astronomi Derneği ve Bilim Akademisi Başkanı Prof.Dr. M. Ali Alpar ile birlikte keşfettiler.

 

3)      DUYGULARIMIZA YOLCULUK

Yrd. Doç.Dr. Murat Paker

13 Mayıs Salı – 25 Mayıs Pazar

 

“Sırf sen bir çay kaşığının duygusal zenginliğine sahipsin diye, sanma ki hepimiz öyleyiz,” dedi Hermione, tüy kalemini yeniden eline alarak…

Harry Potter Zümrüdüanka Yoldaşlığı – 21. Bölüm

 

Hiç bu kadar sinirlenmemiştim; kalbim küt küt atıyor…. O kadar heyecanlıyım ki, ilk kez bir uçağa bineceğim. Sanki midem uçuşan kelebeklerle dolu… Bunu yapmamalıydım, çok utandım ! Yüzüm kıpkırmızı oldu… Bugün çok mutluyum, dün gece hiç uyuyamadım…Gecenin ortasında sokaktan gelen sesleri duyduğumda çok korktum, nefesim kesildi…

Her gün bu ve benzeri daha pek çok duygumuzdan söz ederiz. Duygularımız günlük yaşamımızın ayrılmaz bir parçası.

Kaşlarımız kalktığı ve gözlerimiz açıldığı zaman hangi duygumuzu ifade ederiz? Ya ağzımızı büzüştürüp, kaşlarımızı düşürdüğümüz zaman? Yüzlerimizdeki daha pek çok ifadeyi “okuyarak”, beden dilimizi gözleyerek bu bilmeceyi çözmeyi öğreniyoruz. Çocuklar, aynı zamanda bir psikoterapist olan İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Murat Paker ile birlikte bu bilmeceyi çözdüler, duygularımızı daha yakından tanıyarak yeni şeyler keşfettiler.