Gizemli Kutular

 

 

Nedir?

“Gizemli Kutular” (Mystery Boxes) Programı, Londra Bilim Müzesi tarafından geliştirilmiş, Londra Bilim Müzesi işbirliği ile çocukistanbul tarafından uyarlanarak uygulaması gerçekleştirilen, çocuklarda bilimsel düşüncenin geliştirilmesini hedefleyen ortaokul 5,6,7 ve 8. sınıflar ve Lise 9 ve 10. sınıflara dönük bir interaktif atölye çalışmasıdır.

 

 

 Program İçeriği

2 saat süren ve video gösterimi, çeşitli egzersizler, çalışma kâğıtları, öğrenci sunumları ile desteklenen interaktif atölye çalışması boyunca öğrenciler, bilim ile ilgili süreçleri ve yöntemleri pratik biçimde deneyimleyerek unutulmaz, farklı ve ilginç bir grup çalışması gerçekleştirmektedirler.

Program, bilim insanlarının teorilerini ve hipotezlerini oluşturma, test etme, araştırma ve ellerindeki verilerle sonuca varma süreçleri ile paralellik göstermektedir.

Bu programda öğrenciler,“Kutuların içinde neler var?” sorusunun cevaplarını bulmaya çalışırken,

  • Tartışma, argüman geliştirme, gözlem ve takım çalışması
  • İletişim, dinleme, mantık yürütme ve sosyal becerilerini geliştirme, bakış  açılarını genişletme ve zenginleştirme
  • Bilimsel düşünme yöntemleri ile çalışarak yaratıcı bir biçimde hipotez oluşturma
  • Gözlem ve deney yolu ile analiz yapma ve işbirliği

becerilerini geliştirme fırsatı ve ortamı buluyorlar.

İstanbul’da 2012- 2013 eğitim-öğretim döneminde uygulamaya alınan program, bugüne kadar çeşitli yıllarda dönem dönem Pınar Grubu, DuPont, TBank, Eyüp Belediyesi, TURKASSET, Borusan Otomotiv ve 2017-18 ve 2018-19 eğitim dönemlerinde de  L’Oréal Türkiye işbirliği ile Devlet Okulu öğrencilerine ücretsiz olarak uygulanmıştır.

 

 

 

 

 

 

Uygulamaya ilişkin detaylar ve Genel Bilgiler için tıklayınız