çocukistanbulENERJİ

 

santralistanbul Enerji Müzesi Türkiye’nin nadir ve çok önemli bir endüstri mirası. Son derece başarılı mimari dönüşümü ile, uluslararası alanda da dikkat çeken, örnek bir müze. Müzenin önemi her şeyin ötesinde,  günümüzün can alıcı sorunu olarak gündeme oturan “enerji” sorununu bütün heybetiyle bizlere sürekli olarak “hatırlatıyor” olmasında. O artık suskun devasa jeneratörler bize, giderek artan enerji ihtiyacını hem daha efektif, hem daha sürdürülebilir, hem de daha doğa dostu bir temelde karşılamamız gerektiğini hatırlatıyor…

Çocuklar bu temel sorun kapsamında ne sadece bir “tüketici” dir, ne de sadece “geleceğin” karar vericileridir. Aileden başlayarak, her düzeydeki karar vericilerin “bugün” de dikkate almaları gereken, dinlemeleri, iletişim ve etkileşim içinde olmaları gereken öznelerdir. Çocukların bu sorunu, bugünden anlamalarının,  verilen her düzeydeki kararın bugünlerine ve geleceklerine etkisini irdelemelerinin ve aktif olarak sürece dahil olmalarının gerekli, mümkün ve çok önemli olduğuna inanıyoruz.

çocukistanbulEnerji başlığı altında gerçekleştirdiğimiz tüm programlara ve etkinliklere bu temel yaklaşımımız yol göstermektedir ve gösterecektir. Bu programın temel ve süreli bir parçası olan  okullara dönük “enerji eğitimi programı”,  yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kaynakları konusunda erken yaşta bilinç ve farkındalık kazandırma misyonu ile hareket eden Baymak desteği ile Müzenin sağladığı olanakları interaktif ünitelerle de destekleyen, farklı yaş gruplarına dönük zengin içerikli, eğlenerek ve aktif katılımcı olarak öğrenilen programlar serisi olarak devam ediyor.

Enerji Eğitim Programları Baymak desteği ile, 2017-18 ve 2018-19 eğitim döneminde olduğu gibi  2019-20 eğitim dönemi boyunca da Devlet Okulları öğrencilerine ücretsiz olarak uygulanmaktadır.