çocukistanbulKENT

çocukistanbulKent başlığı altında 2014 yılından bu yana sürdürdüğümüz programlar, özellikle metropollerde, metropollerle birlikte büyüyen çocukların yaşadıkları kenti ve yakın çevrelerini nasıl algıladıklarını, neyi sevip neyi sevmediklerini, nasıl bir yaşam alanı ve kent istediklerini açığa çıkartmayı, onların aktif özneler olarak birlikte düşünmeleri, çözüm üretmeleri, kenti yeniden tasarlamaları için özgür ve interaktif bir ortam sunmayı amaçlıyor.

2014 yılında Studio X İstanbul işbirliği ile, hafta sonu atölye programları serisi olarak geliştirdiğimiz ve 6 yıl boyunca Studio X İstanbul’un mekanında uyguladığımız “Kent Gözünden Çocuklar, Çocukların Çözünden Kent” programı, okul öncesinden lise yaş gruplarına dönük  18’e ulaşan farklı atölye programı içeriyor. Temel ilkelerimiz çerçevesinde, programlarda her sosyo-ekonomik kesimden çocukların, gençlerin ve ailelerin bir araya gelmesine özel bir çaba ve özen gösteriyoruz. Bu konuda işbirliği yaptığımız partnerlerimize ve destekçilerimize teşekkür ederiz.

  • çocukistanbulKent başlığı altında gerçekleştirdiğimiz “Gelin Yakından Bakalım – Yaşadığım Yer” programı uluslararası bir nitelik kazandı ve 2018 yılında Wereldmuseum/Rotterdam partnerliği ile bir Rotterdam – İstanbul projesi olarak gerçekleşti. 2019 yılında aynı proje, ZOOM Kindermuseum ve Viyana University Children Office partnerliği ile bir Viyana – İstanbul projesi olarak devam ediyor. Programla ilgili ayrıntılı bilgiye “Gelin Yakından Bakalım – Yaşadığım Yer” sekmesine tıklayarak ulaşabilirsiniz.
  • 2019 yılında İstanbul’u 2024 yılına kadar yönetecek Yerel Yönetimi seçmek için sandık başına gittik. Biz de “Dikkat Sandıkta Çocukların Oyu Var!” diyerek, seçim öncesi sözü çocuklara verdik. İki farklı yerel yönetim anlayışı üzerinden seçim kampanyaları geliştirdiler, sonra da birer seçmen olup, kendi belediye başkanlarını seçerek yetişkinlere hangi yerel yönetim anlayışını benimseyip talep ettiklerini gösterdiler. Programla ilgili ayrıntılı bilgiye “Dikkat Sandıkta Çocukların Oyu Var!” sekmesinetıklayarak ulaşabilirsiniz.
  • Önceki dönemler kent programlarına çocukKentçocuk Atölyeler Serisi sekmesine tıklayarak ulaşabilirsiniz.