Dikkat Sandıkta Çocukların Oyu Var!

2019 yılında İstanbul’u 2024 yılına kadar yönetecek Yerel Yönetimi seçmek için sandık başına gittik. Biz de 2014 yılından bu yana sürdürdüğümüz “ÇocukKentÇocuk – Büyüyen Metropolde Büyümek” programını bu çok önemli seçim öncesinde yerel seçimleri öne almak için değerlendirdik. “Dikkat Sandıkta Çocukların Oyu Var!” diyerek, seçim öncesi sözü çocuklara verdik.

Çocuklar, iki farklı yerel yönetim anlayışı üzerinden seçim kampanyaları geliştirdiler, sonra da birer seçmen olup, kendi belediye başkanlarını seçerek yetişkinlere hangi yerel yönetim anlayışını benimseyip talep ettiklerini gösterdiler.


Çocuklar İstanbul

Kendi Belediye Başkanlarını Seçti

“Dikkat! Sandıkta Çocukların Oyları Var”

 

31 Mart’ta, İstanbul’u 2024 yılına kadar yönetecek belediye başkanımızı seçtik.  Peki ya çocuklarımıza oy hakkı versek onların seçecekleri belediye başkanı, belediye yönetimi nasıl bir şehir, nasıl bir İstanbul yaratmayı hedeflerdi?

Katılımcı demokrasi kültürünü çocuklara yaşatmak ve seslerini duyurmalarına bir alan açmak üzere “çocukKentçocuk – Büyüyen Metropolde Büyümek” başlığı altında 6 yıldır çocuklarla sürdürdüğümüz programın bu yılki uygulamasında yerel seçimleri öne aldık, Dikkat! Sandıkta Çocukların Oyları Var” dedik. 16 Mart’ta sona eren programda çocuklar tam da bu soruların cevabını verdiler. İstanbul için nasıl bir belediye başkanı istediklerini sandığa giderek oyları ile belirlediler.

Stüdyo X İstanbul işbirliği ile gerçekleşen atölye serisine 3 – 8. sınıf seviyesinden çocuklar ücretsiz katıldılar ve 3 saat süreli program boyunca farklı belediyecilik anlayışlarına sahip başkan adayları arasından “kendi” adaylarının kampanyalarını geliştirdiler, aynı zamanda seçmen olarak soru ve yorumları ile birbirlerini sıkıştırdılar ve en sonunda hep beraber sandığa gittiler.

Oy sayımına göre, %75’aşan bir oranda yaptıkları seçimle, nasıl bir şehirde yaşamak istediklerini ve bunu gerçekleştirebilecek Belediye Başkanını çok net ve güçlü biçimde ifade ettiler.

Daha yeşil, doğaya daha saygılı / Daha fazla yapılaşma ve AVMye izin vermeyen / Hava kirliliğini azaltan, iklim değişikliğini dikkate alan / Toplu taşımayı güçlendirerek motorlu taşıt sayısını azaltan / Şehrin enerjisini yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayan / İnsanların evlerindeki musluklardan su içebilmesini amaçlayan / Evlerine yakın, yürüyerek gidebilecekleri mesafede okul imkanı sağlayan / Yönetimde kadınlara yer veren / Kenti 15 milyonun sesini duyarak, kararlara katılımını sağlayarak yöneten / Şeffaf bir yönetim anlayışına sahip,

Kadın bir belediye başkanı seçtiler İstanbul için…

Tüm İstanbullulara hayırlı uğurlu olsun…

Basın Bülteni           

 

Programdan izlenimler ve çıktılar

 


Sunum Özeti