Pegasus ile Yükseklere Uçuş

“İnsanlar her zaman olağanüstü uçan yaratıklar hayal etmiş ve muhteşem öyküler üretmişlerdir. Bu sergi çocuklara oyun ve eğlence ortamında gerçekte uçmanın ne kadar karmaşık bir şey olduğunu gösteriyor. Uçmak, sadece doğa bilimlerinden görüşler içermiyor, aynı zamanda öykülerden, mitolojiden, hayallerden de besleniyor. Bu serginin içeriği ve istasyonları, bilim, teknoloji ve mitolojiden modern uçuşa ve kağıt uçaklarla bunu deneyimlemeye kadar uzanıyor.” 

Dr. Elisabeth Menasse-Wiesbauer,  ZOOM Kindermuseum Direktörü ve Sergi Küratörü

 ZOOM Kindermuseum (Viyana Çocuk Müzesi) tarafından geliştirilip uygulanan “Flying High” sergisinin  Viyana’dan sonra ilk uluslararası gösterimi “Pegasus ile Yükseklere Uçuş” adı ile 2012 yılı Nisan – Haziran ayları boyunca İstanbul’da gerçekleşti. İnformel eğitim – çocukistanbul ZOOM Kindermuseum işbirliği ile gerçekleşen serginin ana sponsoru Pegasus, mekan sağlayıcısı Beşiktaş Belediyesi oldu.

“Uçma” temalı Sergi, bir Çocuk Müzesi tarafından geliştirilip uygulanan, interaktif ve tematik sergilerin ilk örneği olarak geniş ilgi gördü. 3 aylık süre içinde sadece ücretsiz gerçekleştirilen rezervasyonlu okul grupları kapsamında toplam 14.500 öğrenci tarafından ziyaret edildi.

Hafta sonlarında ücretsiz film gösterimleri, konferanslar ve atölye çalışmaları ile, çocuklarla birlikte ailelerin de ilgi odağı olan sergi kapsamında bir de “Dilekler Kanatlanıyor” adlı bir süreli etkinlik gerçekleştirildi. Çocuklarıyla birlikte aileler ve öğrenciler, kendi yaptıkları kağıt uçakların kanatlarına dileklerini yazdılar. “Dilek kanatlı uçaklar” sergi süresi boyunca heykeltraş Nermin Er tarafından tasarlanan dev bir kağıt uçağın altında biriktiler. Ve 26 Mayıs 2012 tarihinde Galata Kulesi’nde düzenlenen bir etkinlikle bir grup çocuğun ellerinden göğe salındılar.