1. Java Printing2
  2. cocukistanbulENERGY

  3. cocukistanbulSCIENCE

  4. cocukistanbulEXHIBITION

  5. cocukistanbulWORKSHOP

Gizemli Kutular 5 Nisan’da Boğaziçi Üniversitesi’nde idi…

Picture1İnformel Eğitim – çocukistanbul kurucuları Sibel Çetingöz ve Erdoğan Kahyaoğlu 5 Nisan’da Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ne konuk oldu ve 3. sınıf lisans öğrencileriyle buluştu. Yaklaşık 2,5 saat süren sunum boyunca, informel eğitim ve bilim-toplum ilişkisi tartışıldı ve bu bağlamda Gizemli Kutular eğitim programının uygulamalı bir tanıtımı yapıldı. Bilim ve toplum ilişkisi 3 ayrı grup çalışması ile keyifli bir ortamda ele alındıktan sonra, öğrenciler gruplara ayrılarak Gizemli Kutular atölye çalışmasını doğrudan deneyimlediler, programın amaç ve çıktılarını değerlendirdiler. Sunum, Gizemli Kutular programının 13 Aralık 2012’de gerçekleşen açılış toplantısına katılan ve aynı deneyimi yaşayan bir grup bilim insanının, programla ilgili değerlendirmelerini aktardıkları videonun izlenmesi ve tartışılmasıyla tamamlandı.

10-15 yaş grubu öğrencilere dönük “bilim ve bilimsel düşüncenin gelişimi” temalı Gizemli Kutular eğitim programının kapsam ve uygulaması 13 Mart’ta Öğretmen Akademisi – ÖRAV‘ın e-seminerler dizisi kapsamında eğitimcilere aktarılmıştı. Program 13 Nisan’da da Eğitim Reformu Girişimi – ERG’nin İstanbul’da düzenleyeceği “İyi Örnekler Konferansı”nda öğretmen ve eğitim yöneticileri ile buluşacak.

2012-13 Eğitim Öğretim döneminde yaklaşık 6.000 öğrencinin katılmış olacağı Gizemli Kutular interaktif atölye çalışmaları İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul kampüsünde devam ediyor. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


IMG_1642EU SiS Catalyst Mentorlük Programı 2. Toplantısı Viyana’da yapıldı

İnformel Eğitim-çocukistanbul ve Viyana ZOOM Çocuk Müzesi proje ekiplerinin 8-9 Ocak 2013 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirdikleri ilk çalışma toplantısı ardından, 2. Çalışma toplantısı 2-5 Mart 2013 tarihleri arasında Viyana’da gerçekleşti.

4 gün süren çalışma ziyaretinde çocukistanbul grubu, Viyana Çocuk Müzesi tarafından düzenlenen iki “bilim konferansı” izledi, ayrıntılı değerlendirme toplantıları yapıldı. Çalışma ziyareti kapsamında ayrıca Graz kentindeki Frida&Fred Çocuk Müzesi ziyaret edildi. Aynı şehirde “Science Busters” adlı bir bilim şovu izlendi, inceleme ve görüşmeler yapıldı. (Yazının Devamı…)


santralistanbul’da Enerji Eğitim Programıenerji-egitimi-10

2007’den bu yana santralistanbul Enerji Müzesinde gerçekleştirilen, “bugünün etkin aktörleri ve geleceğin enerji tüketicileri ve karar vericileri” olan okul öncesi yaş grubundan Lise öğrencilerine kadar farklı yaş gruplarına dönük Enerji Eğitim Programı yılda yaklaşık 6.500 çocuğun/gencin katılımı ile santralistanbul Enerji Müzesinde sürüyor. çocukistanbulEnerji ana başlığı altında hazırlanan program Enerji Müzesi ortamını eğlenceli bir öğrenme ortamına dönüştürüyor. (Yazının Devamı…)